Επανέρχομαι σε ένα αρκετά παλιό topic αλλά έχω μια τέτοια περίπτωση την οποία ξεκίνησα να ψάχνω και δεν είναι τόσο απλή, τουλάχιστον η δική μου.
Σε εκτός σχεδίου οικόπεδο στο οποίο έχουν γίνει κάθετες ιδιοκτησίες πριν το 92 έχουν γίνει αρκετές αυθαιρεσίες, αποθήκες, μάντρες κ.τ.λ. καθώς και αλλαγή θέσης του νόμιμου κτιρίου της οικοδομικής άδειας που είχε βγει τότε. Τα τακτοποίησα όλα αυτά και τώρα ψάχνω να βρω πως θα γίνει η νομιμοποίηση της αλλαγής θέσης.
Οι υπάλληλοι της πολεοδομίας μου λένε άλλοι με τοπογραφικό και Δ.Κ. και άλλοι με τον καινούργιο τρόπο αδειοδότησης που πάει με τοπογραφικό και διάγραμμα δόμησης πλέον.
Και καλά μέχρι εδώ. Το πρόβλημα ξεκινάει με το τοπογραφικό το οποίο δε μου εγκρίνουν γιατί βλέπουν αυθαίρετα μέσα για τα οποία δεν υπάρχει περαιωμένη βεβαίωση ότι τακτοποήθηκαν και φοβούνται ότι δεν είναι σωστή και η διαδικασία. Εκτός των άλλων οι υπάλληλοι της πολεοδομίας δεν είναι ενημερωμένοι με αποτέλεσμα να μην ξέρουν τί να ζητήσουν να γράφει μέσα το τοπογραφικό.
Άλλο ένα πρόβλημα που προκύπτει είναι ότι εσύ δείχνεις μόνο το οικόπεδο του ιδιοκτήτη που έχει το συμβόλαιο, ενώ το οικόπεδο στο οποίο έχει βγει η άδεια έχει άλλα όρια τα οποία δε φαίνονται εκ πρώτης όψεως αν η κάθε περίπτωση δεν αντιμετωπιστεί σε συνδυασμό με τα σχέδια της αρχικής άδειας.
Και τέλος, οι όροι δόμησης μπορεί να έχουν αλλάξει και ο τοπογράφος μου ζητάει καινούργιους όρους, οι οποίοι φυσικά δε συμφωνούν με αυτά που δείχνει το καινούργιο σχέδιο. Άσε που μου ζητάνε και ισοϋψείς καμπύλες κατ' ερμηνεία του 4030/11 που αναφέρει υψομετρική αποτύπωση. Γενικά είναι ένα μπάχαλο.
Η ερώτησή μου είναι αν μπορώ να τακτοποιήσω την αλλαγή θέσης του κτιρίου χωρίς έκδοση της οικοδομικής άδειας για τη νέα θέση. Στην περίπτωση αυτή φαντάζομαι ότι το κτίριο θα είναι τακτοποιημένο για 30 χρόνια έτσι δεν είναι; Τί είχαμε τί χάσαμε δηλαδή, αφού η παρανομία στο βασικό κορμό του σπιτιού πάει σύννεφο.
Γενικώς απ' ότι έχω καταλάβει η έκδοση οικ. άδειας που λένε δεν είναι κάτι τόσο απλό γιατί δεν υπάρχει καμία διευκρίνιση και καμία ενημέρωση σε κανέναν υπάλληλο που θα ελέγξει.
Αυτά. Θα ήθελα την άποψή σας γιατί έχω πελαγώσει
Ευχαριστώ